Bölümü : Başhekimlik
Yayin Tarihi : 03/05/2018 00:00
Son Yayın Tarihi : 03/05/2019 00:00

KALP YETMEZLİĞİNDE YENİ TEDAVİ YÖNTEMİ:

KALP YETMEZLİĞİNDE PİL TEDAVİSİ

Kalp yetmezliği tedavisindeki önemli gelişmelere rağmen halen önemli bir hastalık ve ölüm  nedeni olmaya devam etmektedir. Günümüzde kalp yetersizliği tedavisindeki en yeni ve önemli gelişmelerden biri, kalp yetmezliğinde üç elektrodlu pil tedavisi olarak da bilinen kardiyak resenkronizasyon tedavisi uygulamasıdır. Bu şekilde tedavi, seçilmiş hasta grubunda fonksiyonel kapasiteyi ve yaşam kalitesini  yükseltmekte, ömrü uzatmaktadır.         

Kalp yetmezliğinin nedenlerinden biri ventriküler dissenkronizasyon olarak bilinen, kalbin duvarlarının farklı zamanlarda kasılmasıdır.  Ventriküler dissenkronizasyon sonucunda sol kalp doluşu ve kalp duvarlarının eş zamanlı koordine olarak kasılmaması nedeni ile kalbin kanı fırlatma oranı düşmektedir. Kalp yetersizliğinin ileri evrelerinde bu durum düşük tansiyona, akciğerde su toplanması neticesinde nefes darlığına, karaciğer ve bağırsaklarda sıvı göllenmesine bağlı olarak karın ağrısı, iştahsızlık, beslenme bozukluğu ve zayıflamaya; yine bacaklarda kanın göllenmesine bağlı olarak bacaklarda şişlik ve ayak ödemine neden olmaktadır. Daha ileriki zamanlarda kalp kan atımının çok azalması nedeni ile tansiyon düşmekte böbrek kanlanması bozulmakta neticede böbrek yetmezliği gelişmektedir. Vücut için gerekli olan kanı pompalayamayan kalp, hareketi sağlayan el kol ve bacaklara da kan gönderememektedir. Dolayısıyla halsizlik, hareket kısıtlılığı, yürümekle nefes darlığı gözlenmektedir. 

        

 Kalp yetmezliğinde pil tedavisi; genellikle köprücük kemiğinin altına yerleştirilen bir pil ve bu pilden çıkan üç kablodan oluşan bir sitemdir. Bu kabloların bir sol kulakçığa, diğeri sağ karıncığa, bir diğeri sol karıncık toplardamarı içerisine yerleştirilir. Kalbin boşluklarının sırasıyla ve kalp duvarlarının koordineli olarak eş zamanlı çalışmasını sağlayan bu cihaz aynı zamanda ölümcül olabilecek ritim bozukluklarını saptayıp otomatik olarak hastaya şok verebilmektedir. Böylece hastanın ölümcül ritminin düzelmesini ve hastanın yaşama dönmesini sağlamaktadır. Bu kalp pili, kalbin yeniden doğru şekilde çalışmasını ve vücut için yeterli kanı pompalayabilmesini sağlar.

Kardiyak resenkronizasyon tedavisi diğer bir isimle kalp yetmezliğinde pil tedavisi kalp yetmezliği şikayetlerini azaltmakta, yürüme mesafesini arttırmakta, kalp yetmezliğine bağlı hastane yatışlarını ve ölüm oranını azaltmaktadır.

 

Kardiyoloji Uzmanı

Uzm.Dr. Hızır OKUYAN

 


İletişim Bilgileri;

Santral :0 (332) 257 06 06

Dahili : 2111 (Kardiyoloji Poliklinik Sekreterliği)

 

 

 

Tüm Duyurular